Abdullah Gül’ün koruma ordusu ve 17 makam aracı iddiası

» Büyük Manşet » Abdullah Gül’ün koruma ordusu ve 17 makam aracı iddiası

Son günlerde yapılan ‘kamuda tasarruf’ çağrıları akıllara aktif görevde olmamasına rağmen eski Cumhurbaşkanlarının koruma ve makam aracı sayısını getirdi. Emniyete yakın kaynaklar 11. Cumhurbaşkanı Gül’e tahsis edilmiş halde 75 koruma, 17 makam aracı olduğu iddia etti.

Son günlerde başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından dillendirilen ‘kamuda tasarruf’ çağrıları, hemen akabinde gündeme getirilen “Gazetecilere yakın koruma verilmeli mi?” tartışmaları akıllara aktif görevde bulunmayan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’i getirdi.

17 MAKAM ARACI VAR

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığına yakın kaynaklara göre 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kendisine ve eşi Hayrünisa Gül’e tahsis edilmiş 2’si zırhlı Mercedes, 1’i Audi olmak üzere koruma polislerini taşıyan toplam 17 makam aracı bulunuyor. Ayrıca 75 de koruma polisi olduğu iddia ediliyor. Makam araçlarından birini eşi kullanıyor. Diğer zırhlı Mercedes ise yedek. Geri kalan 14’ü koruma ve sekretarya hizmetlerinde kullanılıyor. Gül’ün makam aracında radyasyona karşı korumalı cam ve güvenlik için özel görüntüleme cihazları da bulunuyor. Aydınlık gazetesinden Kaan Özbek’in haberine göre Gül’ün Basın Danışmanı Birol Avşar ise sorularımızı yanıtsız bıraktı.

Öte yandan, Gül’ün selefi 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in emrinde yalnızca 2 makam aracı ve toplamda 4 koruma görevlisi bulunuyor. Makam araçlarından biri Sezer’in korumaları tarafından kullanılıyor.

ERDOĞAN’DAN TASARRUF ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Kamuda taşıtlar, binalar, haberleşme giderleri, cari harcamalar, hizmet içi eğitim, yurt dışı seyahat, kamu istihdamı gibi alanda tasarruf kültürünü güçlendirecek adımlar atacağız. Ekonomi yönetimimizi bu konuda gerekli çalışmaları tekemmül ettirmek için talimatlandırdım.” ifadelerini kullanarak tasarruf çağrılarını başlatmıştı. Kamuda tasarruf çağrısı göreve geldiği günden bu yana Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından da sürekli gündeme getiriliyor.