ABD Başkanı Biden, İsrail’e gidiyor

» Büyük Manşet » ABD Başkanı Biden, İsrail’e gidiyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Başkan Joe Biden’ın çarşamba günü İsrail’i ziyaret edeceğini duyurdu. Biden’ın İsrail’e desteğini bir kez daha yineleceğini vurgulayan Blinken, ABD ile İsrail’in, “sivilleri tehlikeden uzak tutmaya yardımcı olacak bölgeler” oluşturma olasılığı da dahil, insani yardımların Gazze’deki sivillere ulaşması bağlamında bir plan geliştirilmesi konusunda anlaştığını da sözlerine ekledi.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar 11. gününde devam ederken, ABD Başkanı Joe Biden’ın çarşamba günü İsrail’i ziyaret edeceği açıklandı.

Açıklama ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’dan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve savaş kabinesi ile yapılan yedi buçuk saatlik toplantının ardından Tel Aviv’de düzenlenen bir basın toplantısında geldi.

Biden’ın “İsrail, bölge ve dünya için kritik bir zamanda” bu ülkeye gideceğini dile getiren Blinken, ABD’nin Hamas’ın saldırıları karşısında İsrail ile dayanışma mesajı vereceğini söyledi.

Blinken, Biden’ın, mevcut krizden istifade ederek İsrail’e saldırmak isteyebilecek üçüncü aktörlere bunu yapmamaları yönündeki mesajını yineleyeceğini kaydetti.

Biden’ın ayrıca Hamas tarafından alıkonulan rehinelerin serbest bırakılması için İsrail ile yakın koordinasyon içinde olacağını ifade eden Blinken, ABD Başkanı’nın ziyareti kapsamında ayrıca İsrail’in savaş hedefleri ve stratejisi hakkında kapsamlı bir brifing alacağını aktardı.

GAZZE’YE İNSANİ YARDIMLAR

Blinken, Biden’ın İsrail’den, operasyonlarını sivil kayıplarını nasıl en aza indirerek yürüteceği ve Gazze’deki sivillere insani yardım akışını nasıl sağlayacağı konusunda bilgi alacağını ifade etti.

Bu kapsamda Blinken, ABD ile İsrail’in, “sivilleri tehlikeden uzak tutmaya yardımcı olacak bölgeler” oluşturma olasılığı da dahil, bağışçı ülkeler ve uluslararası kuruluşlardan gelen insani yardımların Gazze’deki sivillere ulaşması bağlamında bir planın geliştirmesi hususunda anlaştığını duyurdu.

Blinken, “Yardımların bir an önce Gazze’ye akmaya başlaması kritik önem taşıyor.” diye konuştu.

Hamas’ın insani yardımların sivillere ulaşmasını engellemesi veya kendisinin el koyması halinde Blinken, bunu ilk kınayanın kendileri olacağını ve tekrar böyle bir şey olmaması için çalışacaklarını söyledi.

BIDEN, ORTADAOĞU ÜLKELERİNİN LİDERLERİYLE DE GÖRÜŞECEK

Daha sonra da Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby, Biden’ın İsrail temaslarından sonra Ürdün Kralı 2. Abdullah, Mısır Lideri Abdülfettah Sisi ve Filistin Lideri Mahmud Abbas’la görüşeceğini belirtti.

Kaynak: ntv.com